Jedlé oči (nejen na Halloween)


Nejen na Halloween jsou OČI u nás nedílnou součástí veselých talířů či svačinových boxíků ... pro děti ale i pro dospělé :)

Jedlé oči si samozřejmě můžete pořídit také v obchodě, ale pokud se Vám někdy bude chtít is dětmi pobavit a zaexperimentovat si trošku, můžete si zkusit takové oči připravit i sami doma.

K jejich výrobě můžete použít více surovin a zorničky můžete obarvit několika způsoby.

Základní recept na cukrové oči

1 menší vaječný bílek
1 a 1/3 hrníčku moučkového cukru

Bílek s cukrem šleháme asi 4-5 minut. Potřebujeme dosáhnout hmotu vláčnou, dost hustou na to, aby se nám neroztěhala ale zase dost řídkou na to, abychom uměli tvarovat pěkné pravidelné „bílky“. Pokud máte cukrářskou špičku, použijte ji k nastříkání bílek na pečící papír. Pokud ne, postačí Vám i pevnější zdobící sáček, kterému ustřihnete špičku.

Oči si můžete vymodelovat také z marcipánu či fondánové hmoty.

 

Jak na zorničky

Možností je několik:

1. alternativa je cukrovou hmotu obarvit na nastříkat na bílé oči

2. alternativa je použít jako zorničku například mini čokoládový chips, slunečnicové semínko (i máčené v čokoládě) či jedlou perličku

3. alternativa je použít potravinářské fixy k dokreslení zorničky na bílko

Pokud se rozhodnete cukrovou hmotu zabarvit, můžete to udělat pomocí:

potravinářských gelových barev - pokud náhodou nebudete umět sehnat černé barvivo tak si ho umíte vyrobit pomocí namíchání zelené + červené + modré barvy.
přírodních barev - černé kakao (black cocoa) nebo klasické černé uhlí

Z cukrové hmoty si umíte vyrobit i jiné halloweenské jedlé drobnosti jako mini pavoučky, mini netopýři či překřížené kosti. Nechte se unést na křídlech fantazie.

Pozn. Oči nechte uschnout alespoň 24 hodin, aby se vám dobře odlepovaly od podložky.